Hapësire reklamuese

Rajoni

Sulmi në Banjskë, Sveçla publikon emrat dhe fotot e terroristëve

Shkruar nga Newsbomb
Sulmi në Banjskë, Sveçla publikon emrat dhe fotot e

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Xhelal Sveçla gjatë një konference për media së bashku me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ndau detaje të reja për sulmin terrorist të Banjskës, ku mbeti i vrarë oficeri i policisë Afrim Bunjaku.

Teksa bëri një kronologji të gjithë ngjarjes, ministri Sveçla publikoi emrat dhe fotot e terroristëve të identifikuar lidhur me sulmin ndaj Policisë së Kosovës në fshatin Banjskë, më 24 shtator.

Sveçla tha se shumica e tyre janë pjesëtarë të “Mbrojtjes Civile” dhe “Brigadës e Veriut”, që nga Kosova janë shpallur organizata terroriste.

Gjithashtu ministri i Brendshëm në Kosovë harta dhe pamje të shkëputura nga droni, për vendndodhjen dhe lëvizjen e pjesëtarëve që sulmuan Policinë e Kosovës në Banjskë.

LEXO EDHE: Kurti: Radoiçiç po përgatit sulme të reja ndaj Kosovës

Sumi i 24 Shtatorit u përshkrua si një nga incidentet më të rënda ndër vite në Kosvë. Sulmi terrorist  ndodhi pas disa muajsh tensione të larta midis Kosovës dhe Serbisë.

“Krimi i organizuar me mbështetje politike, financiare e logjistike nga Beogradi zyrtar po e sulmon shtetin tonë”, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në adresimin para gazetarëve më 24 shtator.

Atë ditë, grupe të armatosura sulmuan policinë e Kosovës në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, duke vrarë oficerin e policissë  Afrim Bunjaku. Në shkëmbimin e zjarrit që pasoi, u vranë edhe tre sulmues të nacionalitetit serb.

Një muaj pas, Kurti tha se sulmin “e kreu Klani i Novi Sadit, i udhëhequr nga ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviç”.

[gallery size="full" link="none" columns="1" ids="769402,769403,769404,769405,769406,769407,769408,769409,769410,769411,769412,769413,769414,769415,769416,769417,769418,769419,769420,769421,769422"]

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese