Tirana
few clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
77 %
3.1kmh
20 %
Pre
13 °
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 31 Mars, 2023

Sulmi kamikaz në xhami në Pakistan, rritet ndjeshëm numri i viktimave dhe të plagosurve

Lajme të ngjashëm

Është rritur numri i viktimave dhe të plagosurve në Pakistan, pas sulmit kamikaz në një xhami në Peshawar.

Bëhet me dije se numri i viktimave ka shkuar në 28, ndërsa numri i të plagosurve në 150. Policia raporton se shpërthimi ka të ngjarë të jetë rezultat i një sulmi vetëvrasës dhe hetimi tashmë është duke u zhvilluar, ndërsa ngjarja ka ndodhur gjatë namazit të pasdites në një zonë të sigurisë së lartë.

Shumë prej të plagosurve u dërguan në një spital lokal, disa në gjendje kritike. Sipas policisë, numri i viktimave do të rritet ndjeshëm pasi ka persona të bllokuar në rrënojat e godinës së shembur.

Xhamia ndodhet pranë një kompleksi policor dhe rreth 260 persona ishin brenda kur ndodhi shpërthimi, sipas policisë.

 

Më shumë