Hapësire reklamuese

Bota

Sulmi i dytë në kampin e refugjatëve, Izraeli merr përgjegjësinë

Shkruar nga Newsbomb
Sulmi i dytë në kampin e refugjatëve, Izraeli merr

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit konfirmuan se një shpërthim në lagjen Falluja të kampeve të refugjatëve Jabalya ishte për shkak të një sulmi ajror të mërkurën.

"Më parë sot, bazuar në inteligjencën e saktë, avionët luftarakë të IDF-së goditën një kompleks komandimi dhe kontrolli të Hamasit në Jabaliya.

Ne mund të konfirmojmë se terroristët e Hamasit u eliminuan në sulm. Hamasi ndërton qëllimisht infrastrukturën e tij terroriste nën, përreth dhe brenda ndërtesave civile, duke rrezikuar qëllimisht Civilët e Gazës.

IDF u ka bërë thirrje banorëve të Gazës në këtë lagje që të evakuohen si pjesë e përpjekjeve të saj për të zbutur dëmet ndaj civilëve.

IDF vazhdon t'u bëjë thirrje të gjithë banorëve të Gazës veriore dhe qytetit të Gazës që të evakuohen drejt jugut në një zonë më të sigurt”, thuhej në deklaratën e IDF.

Ditën e sotme, një tjetër shpërthim masiv ka tronditur kampin e refugjatëve të Gazës në Jabalya, duke shkatërruar disa ndërtesa, për të dytën ditë radhazi.

Pamje nga vendi i shpërthimit të mërkurën treguan dëme katastrofike që rrethonin një krater të thellë në lagjen Jabalya të Fallujas. Njerëzit shihen duke gërmuar nëpër rrënoja duke kërkuar trupa.

Mbrojtja Civile në Gazën e drejtuar nga Hamasi tha se shumë njerëz vdiqën në sulm dhe “një numër i madh” mbetën nën rrënoja në atë që e përshkroi si “masakër të dytë” në kampin e refugjatëve.

Ushtria izraelite kreu sulme ajrore në Jabalya të martën në një zonë pranë Falluxha. Mjekët thanë se kishte qindra viktima dhe të plagosur.

IDF tha se sulmet e së martës kishin në shënjestër dhe vranë Ibrahim Biari, të cilin e përshkroi si një nga komandantët e Hamasit përgjegjës për sulmin e 7 tetorit në Izrael, i cili la më shumë se 1,400 njerëz të vdekur dhe qindra të marrë peng.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese