Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
Pre
18 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Sulmet me armë në SHBA: Trump dënon racizmin, kërkon masa kundër video-lojërave të dhunshme

spot_img

Lajme të ngjashëm

57e4f7e57cbfbcfda375709db50b4dd1

Presidenti amerikan Donald Trump bëri thirrje për dënimin e racizmit dhe shtrëngimin e masave për kontrollin e armëve.

Kreu i shtetit u shpreh para mediave se është koha që Demokratët dhe Republikanët duhet të bëhen bashkë për kontrollin e dokumenteve të shtetasve amerikanë dhe reformën e emigracionit për parandalimin e vrasjeve në masë.

Deklarata për mediat vjen një ditë pas masakrave në Dayton dhe El Paso, ku vdiqën plot 29 persona.

“Republikanët dhe Demokratët duhet të bashkohen për kontrollet e të dhënave të së kaluarës së shtetasve në sinergji me legjislacionin e nevojshëm për reformën e emigracionit. Duhet të arrijnë diçka të mirë, mbase jo të madhe, pas këtyre ngjarjeve tragjike”, deklaroi Trump.

Ai gjithashtu bëri thirrje për forcimin e masave ndaj video-lojërave të dhunshme dhe reforma në ligjet për shëndetin mendor.

Më shumë

spot_img