Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
88 %
2.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

Sulmet e rënda ushtarake në Krime, media amerikane: Pas tyre qëndron Ukraina

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ukraina ishte pas tre shpërthimeve që tronditën provincën e aneksuar nga Rusia të Krimesë javën e kaluar, duke përfshirë një shpërthim në një bazë ajrore ruse në bregun perëndimor të Krimesë që shkatërroi disa aeroplanë, sipas një raporti të qeverisë ukrainase të qarkulluar brenda dhe të ndarë me CNN, nga një zyrtar ukrainas.

Zyrtari kërkoi anonimitetin sepse nuk ishin të autorizuar të ndajnë informacionin me mediat. Raporti e përshkruan bazën ajrore Saki si një humbje të rëndë, me sulmet e mëvonshme si provë e aftësisë sistematike ushtarake të Ukrainës në shënjestrimin e Krimesë.

Baza ajrore Saki u trondit nga shpërthime të martën e kaluar, më 9 gusht, të cilat shkatërruan të paktën tetë avionë ushtarakë, dëmtuan rëndë bazën dhe vranë të paktën një person, por zyrtarët ukrainas deri më tani kanë refuzuar të konfirmojnë në të dhënat se ata ishin përgjegjës.

Zyrtarët ukrainas nuk i kanë pretenduar publikisht shpërthimet. Në një fjalim pas incidentit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se lufta “filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me Krimenë – çlirimin e saj”.

Një grup tjetër shpërthimesh u raportuan në Krime këtë javë, më 16 gusht, këtë herë në një depo municioni në Maiske dhe në një fushë ajrore në Gvardeyskoe. Zyrtarët rusë thanë se incidenti në Maiske ishte rezultat i sabotazhit, por ata nuk specifikuan llojin e sabotimit, apo kush besonin se ishte përgjegjës.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img