Hapësire reklamuese

Bota

Sulmet e 11 shtatorit, testi i avancuar i ADN identifikon edhe 2 viktima

Shkruar nga Newsbomb
Sulmet e 11 shtatorit, testi i avancuar i ADN identifikon edhe 2 viktima

Zyrtarët e qytetit të New York kanë identifikuar dy viktima të tjera të sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Qendrën Botërore të Tregtisë, vetëm disa ditë para 22 vjetorit të tragjedisë.

Burri dhe gruaja e identifikuar janë viktimat e 1648-të dhe 1649-të të identifikuara nga Zyra e Kryeekzaminuesit Mjekësor, sipas një njoftimi për shtyp nga zyra e kryetarit. dy u identifikuan përmes testimit të avancuar të ADN-së të mbetjeve të tyre, thuhet në njoftim.

Zyra e kryetarit të bashkisë tha se me kërkesë të familjeve të tyre po fshehin emrat e dy viktimave të reja. Këto janë identifikimet e para që nga shtatori 2021, sipas njoftimit.

Burri u identifikua përmes testimit të ADN-së të mbetjeve të gjetura në vitin 2001 dhe gruaja përmes testimit të ADN-së të mbetjeve të gjetura në 2001, 2006 dhe 2013, thuhet në njoftim.

Teknikat e përdorura për të bërë këto identifikime mbi dy dekada më vonë "përfshijnë teknologjinë e sekuencës së gjeneratës së ardhshme të miratuar së fundmi - më e ndjeshme dhe e shpejtë se teknikat konvencionale të ADN-së - e cila është përdorur nga ushtria amerikane për të identifikuar eshtrat e pjesëtarëve amerikanë të humbur", thotë. njoftim për lajme.

Pavarësisht këtyre përparimeve në teknologjinë e ADN-së, afërsisht 40% e viktimave, ose rreth 1,100 njerëz që mendohet se kanë vdekur në katastrofë, mbeten të paidentifikuar. Një total prej 2 mijë e 753 persona u raportuan të zhdukur në Manhatanin e poshtëm pas sulmeve në Qendrën Botërore të Tregtisë. Certifikatat e vdekjes janë lëshuar për të gjithë 2753, megjithëse puna për të përputhur emrat e viktimave me mbetjet nga vendi i ngjarjes vazhdon.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese