Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Sulm në Jemen, 16 të vdekur, mes tyre edhe fëmijë

spot_img

Lajme të ngjashëm

72259b9089a4bdd98ec498e6a11203be

16 persona kanë humbur jetën pas një sulmi ajror në Jemen. Dyshohet se sulmin e kryen Sauditët të cilët luftojnë në Jemen rebelët që mbështeten nga Irani.

Sipas mediave, nga sulmi kanë mbetur të vrarë rreth 16 persona ku ndër viktimat 7 janë fëmijë. 

Sulmi erdhi në një moment kur rebelët Huthi kanë ndaluar sulmet e tyre me avionë dhe raketa balistike kundër Arabisë Saudite, kjo një përpjekje për paqe mes dy grupeve.

Houthisët në linjë me Iranin dënuan koalicionin për “agresionin e saj të vazhdueshëm” kundër popullit jemenas, sipas rrjetit të tyre televiziv Almasirah.

Ndërkaq, SHBA, Arabia Saudite dhe disa vende të Bashkimi Europian kanë fajësuar Iranin, duke thënë se sulmet u kryen me raketa të avancuara dhe drone.

Më shumë

spot_img