Tirana
fog
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Sulm me thikë në Zelandën e Re, 6 të plagosur, 3 në gjendje kritike, polici qëllon për vdekje autorin

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Zelandën e Re, ku një ekstremist hyri në një supermarket dhe qëlloi me thikë 6 persona.

Kryeministrja Jacinda Ardern e përshkroi incidentin si një sulm terrorist. Ajo tha se burri ishte një shtetas i Sri Lankës i frymëzuar nga grupi i Shtetit Islamik.

Ditën e sotme në një konferencë Ardern foli sërish për median duke dhënë detaje mbi të plagosurit. Ajo tha se të plagosurit ishin në spital dhe se tre prej tyre ishin në gjendje kritike.

Kujtojmë që terroristi u qëllua për vdekje nga një oficer policie. Autori kishte qenë në Zelandën e Re për 10 vjet dhe ishte i njohur për autoritetet, pasi ishte problematik.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img