Hapësire reklamuese

Bota

Sulm me armë zjarri në Zvicër, vriten dy persona

Shkruar nga Newsbomb
Sulm me armë zjarri në Zvicër, vriten dy persona

Dy njerëz u vranë dhe një tjetër u plagos nga një burrë i cili qëlloi me armë zjarri në dy lokacione në qytetin jugor të Zvicrës, Sion.

36-vjeçari është arrestuar nga policia zvicerane në rajonin Saint-Leonard në orën 15:43 me orën lokale, edhe pse pasi qëlloi u largua nga vendngjarja.

Në mëngjes, rreth orës 8, personi i armatosur qëlloi dhe vrau një grua 34-vjeçare. Sipas gazetës lokale Le Nouvelliste, ai e kishte ngacmuar disa herë në të kaluarën, duke kërkuar të kishte një lidhje me të. Ndaj tij kishte nisur një hetim paraprak, pas denoncimit të bërë nga gruaja.

Viktima e dytë ishte një 41-vjeçar, drejtues i një kompanie lokale për të cilën punonte autori. Një sekretar 49-vjeçar i së njëjtës kompani, i cili ka tentuar të ngrejë alarmin, ka mbetur i plagosur nga të shtënat me armë zjarri.

Sulme të tilla janë të rralla në Zvicër dhe policia vendosi forca të forta për të gjurmuar sa më parë autorin.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese