Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
2.6kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
4 °
E premte, 21 Janar, 2022

Sulm masiv kibernetik mbi faqet e Qeverisë në Ukrainë, mesazhi: Përgatituni për më të keqen! Të gjitha të dhënat tuaja janë publike

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një sulm masiv kibernetik që paralajmëroi ukrainasit të “kishin frikë dhe të presin më të keqen” goditi faqet e internetit të qeverisë vonë të enjten, duke lënë disa faqe të paarritshme të premten në mëngjes dhe duke nxitur Kievin të hapë një hetim, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Ukrainës i tha Reuters se ishte shumë herët për të thënë se kush mund të qëndronte pas sulmit, por tha se Rusia kishte qenë pas sulmeve të ngjashme në të kaluarën.

“Është shumë herët për të nxjerrë përfundime, por ka një histori të gjatë të sulmeve ruse kundër Ukrainës”, tha ai.

Sulmi kibernetik, i cili goditi ministrinë e jashtme, kabinetin e ministrave dhe këshillin e sigurisë dhe mbrojtjes, ndër të tjera, vjen pasi Kievi dhe aleatët e tij kanë dhënë alarmin për një ofensivë të re të mundshme ushtarake ruse kundër Ukrainës.

Qeveria tha se përmbajtja e faqeve nuk ishte ndryshuar dhe asnjë të dhënë personale nuk u zbulua, shkruan newsbomb.al. Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell dënoi sulmin, duke thënë se ai “nuk ka prova se kush ishte përgjegjës”, por “mund të imagjinojmë se kush qëndron pas tij”. Një takim urgjent i BE-së është thirrur për t’iu përgjigjur, shtoi ai.

“Për shkak të sulmit global në natën e 13-14 janarit 2022, faqja zyrtare e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës është përkohësisht e fikur”, thuhet në njoftimin e Ministrisë në Facebook.

Në disa nga faqet e internetit, një tekst në tre gjuhë – ukrainisht, polonisht dhe rusisht – thoshte se të gjitha të dhënat e ukrainasve të ngarkuara në rrjet ishin bërë publike.

“Ukrainas! Të gjitha të dhënat tuaja personale u ngarkuan në rrjetin publik. Të gjitha të dhënat në kompjuter janë shkatërruar, është e pamundur t’i rivendosni ato”, thuhet në mesazh. “Të gjitha informacionet për ju janë bërë publike, kini frikë dhe prisni më të keqen. Kjo është për të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen tuaj”, vijonte ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img