Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
0kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Sulm i fuqishëm në Gaza, palestinezët lëshojnë 450 raketa drejt Izraelit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5c617dc9709f918f5c4b8a3fe50b2d78

Një sulm i madh ka ndodhur ditën e sotme në Gaza. Sipas BBC, ky është sulmi më i madh i viteve të fundit. Ushtarët palestinezë lëshuan me shumë se 450 raketa kundër shtetit Izrael në qytetin Gaza.

Sipas burimeve nga Izraeli qindra persona janë të humbur pas sulmeve ndërsa 4 të tjerë janë të vrarë.  

Sipas ministrisë e mbrojtjes në Izrael, 220 ushtarë palestinezë janë arrestuar nga izraelitët dhe pritet që situata të behet edhe me e nxehtë gjatë orëve në vijim.

Sulmet midis militanteve palestinezë dhe të shtetit izrael filluan në vitin 2004 dhe deri sot me shumë se 4000 raketa kanë sjell mijëra të vdekur dhe shumë shkatërrime në qytetin e Gaza.

Sipas BBC deri tani 2251 palestinezë kanë humbur jeten dhe me shumë se 4 mijë kanë emigruar drejt Greqisë, Egjiptit dhe Qiprosë.

59657084_559591744563757_2677616649665773568_n.png

59692402_977464025978274_9033340762166657024_n.png

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img