Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
29 %
4.6kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Sulm ajror në Siri, humbën jetën 4 persona, mes tyre 2 fëmijë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6be87f34680a86ee28c5efe764b91c37

Katër persona, përfshirë edhe dy fëmijë, janë vrarë mëngjesin e sotëm nga sulmet ajrore të Izraelit në provincën Hama në Siri, njoftoi agjencia e lajmeve shtetërore Siriane SANA.

Agjencia shtetërore e lajmeve SANA citoi një zyrtar ushtarak të pa përmendur të thoshte se sulmi i së premtes ndodhi pak para agimit kur aeroplanët luftarakë izraelitë fluturuan mbi Libanin fqinj.

Më vonë agjencia tha se “agresioni i Izraelit shkaktoi martirizimin e një familjeje, të nënës, babait e dy fëmijëve”, duke shtuar se katër njerëz të tjerë ishin plagosur dhe tre shtëpi ishin shkatërruar në zonën perëndimore të Hama.

Izraeli ka filluar qindra sulme kundër atyre që ai i quan objektiva ushtarakë të lidhur me Iranin në Siri gjatë viteve, por rrallë i pranon ose diskuton operacione të tilla. Irani dhe aleati i tij libanez Hezbollah kanë mbështetur presidentin sirian Bashar al-Assad në luftën civile duke furnizuar me furnizime ushtarake dhe luftëtarë.

Sulmi i së premtes ishte sulmi i parë i Izraelit ndaj Sirisë që kur Presidenti i SHBA Joe Biden mori detyrën. Izraeli ka justifikuar sulmet brenda Sirisë, duke pretenduar se Irani dhe Hezbollahu paraqesin një rrezik të sigurisë, raportojnë mediat e huaja.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img