Hapësire reklamuese

Bota

Sugjeroi përdorimin e armëve bërthamore në Gaza, pezullohet ministri izraelit

Shkruar nga Newsbomb
Sugjeroi përdorimin e armëve bërthamore në Gaza, pezullohet

Një ministër i vogël në qeverinë izraelite është pezulluar nga të gjitha mbledhjet e qeverisë deri në një njoftim të dytë pasi ai sugjeroi se hedhja e një bombe bërthamore në Gaza ishte "një nga mundësitë".

Amihai Eliyahu, i cili është ministër i trashëgimisë së vendit, e bëri komentin në një intervistë me një radio stacion ultra-ortodoks, Kol Beramah. Ai tha se nuk kishte "jo-luftëtarë në Gaza" dhe se ofrimi i ndihmës humanitare për civilët palestinezë do të përfaqësonte "një dështim".

I pyetur nëse kjo do të thoshte se përdorimi i armëve bërthamore mund të justifikohej, ministri nuk e përjashtoi këtë. Kryeministri Benjamin Netanyahu u përgjigj shpejt, duke thënë se komentet ishin "të shkëputura nga realiteti".

Në pamje të parë, pikëpamjet e një figure margjinale në kabinetin e Netanyahut nuk duhet të kenë shumë peshë. Eliyahu, i partisë së ekstremit të djathtë Otzma Yehudit (Fuqia Hebraike), nuk luan asnjë rol në drejtimin e luftës në Gaza.

Por në një kohë kur sjellja e luftës nga Izraeli është nën një vëzhgim intensiv ndërkombëtar, të kesh një anëtar të kabinetit që mendon hapur përdorimin e armëve bërthamore është padyshim një siklet.

Kritikët e qeverisë thonë se prania e flakëve të krahut të djathtë në qeveri është thellësisht alarmante. Merav Michaeli, kryetar i Partisë Laburiste të opozitës, tha se njerëzit si Eliyahu "duhet të mbahen shumë larg procesit të vendimmarrjes".

Izraeli mendohet se ka shumë, ndoshta qindra armë bërthamore, por kurrë nuk e ka pranuar hapur të ketë një program bërthamor ushtarak.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese