Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Suedia i mbyll ‘llogarinë’ Pfizer, nuk i paguan vaksinat anti-Covid deri në momentin që…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b02d51f695dc908a6161c9284aa77fe3

Suedia ka ndaluar pagesat për vaksinën e Pfizer, duke kërkuar sqarim për numrin e vërtetë të dozave të vaksinës në secilën shishe.  

Lajmi raportohet nga mediat vendase, me Stokholmin zyrtar që kërkon nga Komisioni Evropian dhe kompania farmaceutike që të arrijnë një sqarim përfundimtar për numrin e dozave.

 “Kjo është e papranueshme. Nëse një vendi i jepen vetëm pesë doza, ai ka marrë më pak doza për të njëjtin çmim. Ne i thamë kompanisë që duhet të presim për faturat derisa të sqarohemi”, tha koordinatori suedez i vaksinave Richard Bergstrom.

Kompania, do të duhet të kishte ngarkuar gjashtë doza në secilën shishe, por aktualisht, nga një shishe nxirren vetëm pesë doza.  

Më shumë

spot_img
spot_img