Hapësire reklamuese

Bota

Suedia i bashkohet zyrtarisht aleancës ushtarake të NATO-s

Shkruar nga Newsbomb

Suedia është bërë zyrtarisht anëtarja e 32-të e NATO-s pasi përfundoi procesin e anëtarësimit në Uashington. Dorëzimi i dokumenteve u bë në një ceremoni dy vjet pasi Suedia aplikoi për t'u bashkuar me aleancën ushtarake pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se "uniteti dhe solidariteti" do të jenë "dritat udhëzuese" të Suedisë, ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken u shpreh "Gjërat e mira vijnë për ata që presin."

"Aleanca jonë mbrojtëse është tani më e fortë dhe më e madhe se sa ka qenë ndonjëherë", shtoi ai, duke falënderuar Suedinë për "rezistencën" e saj.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha në një deklaratë në X se Suedia sjell me vete "forca të armatosura të afta dhe një industri të mbrojtjes të klasit të parë" dhe se aleanca ishte bërë "më e fortë dhe më e sigurt".

[caption id="attachment_793138" align="alignnone" width="1260"]Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken merr dokumentet e ratifikimit të NATO-s nga kryeministri suedez Ulf Kristersson gjatë një ceremonie në Departamentin e Shtetit të SHBA-së, ndërsa Suedia i bashkohet zyrtarisht aleancës së Atlantikut të Veriut, në Uashington, DC, më 7 mars 2024. /© Andrew Caballero-reynolds | Afp | Getty Images Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken merr dokumentet e ratifikimit të NATO-s nga kryeministri suedez Ulf Kristersson gjatë një ceremonie në Departamentin e Shtetit të SHBA-së, ndërsa Suedia i bashkohet zyrtarisht aleancës së Atlantikut të Veriut, në Uashington, DC, më 7 mars 2024. /© Andrew Caballero-reynolds | Afp | Getty Images[/caption]

 

Suedia aplikoi për t'u bashkuar me aleancën e mbrojtjes pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në vitin 2022 - por kërkesa e saj u bllokua nga dy anëtarë. Turqia fillimisht refuzoi miratimin në një rresht për atë që e quajti mbështetjen e Suedisë ndaj separatistëve kurdë. Ajo përfundimisht hoqi veton e saj në janar të këtij viti.

Ndërsa kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban akuzoi Suedinë se ishte armiqësore ndaj saj dhe e shtyu miratimin e saj deri në javën e kaluar, kur parlamenti hungarez votoi përfundimisht për ratifikimin e ofertës.

Edhe Finlanda fqinje u bë një anëtare zyrtare e NATO-s prillin e kaluar, e nxitur edhe nga vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën. Autoritetet si në Helsinki ashtu edhe në Stokholm vendosën që në vazhdën e pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia   në shkurt 2022, kombet e tyre nuk ishin më të sigurta më vete dhe aplikuan për t’u bashkuar me aleancën disa muaj më vonë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese