Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Suedia do t’i dërgojë sisteme raketore Ukrainës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar do të dërgojnë sisteme raketore në Ukrainë.

Por së fundmi edhe Suedia ka deklaruar se do të dërgojë armë shtesë për forcat ushtarake të Kievit, në një paketë të re me vlerë 102 milionë dollarë, duke përfshirë raketa kundër anijeve bregdetare.

Raketat “Robot 17” të prodhimit suedez, 5,000 lëshues antitank dhe pushkë sulmi AG 90 janë në krye të armëve të dërguara tashmë nga Suedia.

Gjithashtu Danimarka ka dërguar raketa anti-anije Harpoon në Ukrainë, e cila po forcon mbrojtjen e Odesës, një port jetik.

Rusia pushtoi portin e Mariupolit, tashmë i rrënuar, pas muajsh luftimesh të ashpra. Pushtimi i Rusisë e shtyu Suedinë të thyente një politikë neutraliteti që daton prej dekadash, më parë Suedia nuk u dërgonte armë kombeve në luftë.

Suedia dhe Finlanda vendosën t’i bashkohen NATO-s, një moment vendimtar në qëndrimin mbrojtës të vendeve nordike.

Më shumë
spot_img
spot_img