Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
Pre
18 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Stuhia vret alpinistët në malin Nepal

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën tetë alpinistë kanë vdekur nga një stuhi dëbore e dhunshme e cila shkatërroi kampin e tyre në Nepalin perëndimor.

Një ekip prej pesë anëtarësh të Koresë së Jugut dhe katër udhëzues nga Nepali ishin në kampin bazë të malit Gurja kur stuhia i goditi, raporton BBC.

Një helikopter shpëtimi në vendngjarje konfirmoi se kishte parë tetë trupa në rrënojat e kampit, por nuk ishte në gjendje të qëndronte për shkak të kushteve të këqija të motit.

Ngjitesi i nëntë ende nuk është gjetur, por dyshohet se ka vdekur.

Më shumë

spot_img