Hapësire reklamuese

Bota

Stuhia godet SHBA, New York shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Shkruar nga Newsbomb
Stuhia godet SHBA, New York shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në një nga vendet më të populluara në botë siçështë New York dhe dy zona të tjera përreth, pasi "reshjet ekstreme" shkaktuan përmbytje të përhapura në rajonin verilindor.

Deri në 13 cmshi ra në disa zona gjatë natës, dhe deri në 18 cm më shumë pritej gjatë gjithë ditës, tha guvernatori i Nju Jorkut, Kathy Hochul. Duke shkruar në X të premten në mëngjes, ajo shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në New York City, Long Island dhe Hudson Valley, për shkak të motit.

Më herët të premten, zonja Hochul tha: "Kjo është një stuhi e rrezikshme, kërcënuese për jetën. Mbani parasysh këtë për 20 orët e ardhshme." Ajo tha se mesazhi i saj për banorët e Nju Jorkut është se "uji është vdekjeprurës".

Shiu mbylli pjesë të mëdha të sistemit të metrosë së qytetit, përmbyti rrugë dhe autostrada dhe të paktën një nga tre terminalet në aeroportin LaGuardia, në East Elmhurst, Queens u mbyll.

Pothuajse çdo linjë e metrosë së paku pjesërisht u pezullua, u ridrejtua ose funksiononte me vonesa dhe dy nga tre linjat e hekurudhës Metro-North u pezulluan.

Përafërsisht 23 milionë njerëz ishin nën vëzhgimin e përmbytjeve në disa pjesë të Nju Xhersit, Nju Jorkut dhe Konektikatit të premten në mëngjes, me paralajmërime për përmbytje në fuqi për disa pjesë të Long Island, Brooklyn, Queens, Manhattan dhe New Jersey, sipas NBC.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese