Hapësire reklamuese

Bota

Stuhi të mëdha bore godasin perëndimin e SHBA-së

Shkruar nga Newsbomb
Stuhi të mëdha bore godasin perëndimin e SHBA-së

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e skijimit dhe ka lënë mijëra njerëz paenergji elektrike të bllokuar brenda banesave të tyre.

Stuhitë e kanë prekur posaçërisht zonën malore Sierra në Nevada, ku erërat kanë arritur deri në 305 kilometra në orë. Njerëzit janë paralajmëruar për “rrezik të madh prej ndonjë orteku”.

Parashikuesit e motit u kanë bërë thirrje njerëzve që të qëndrojnë aty ku janë përgjatë fundjavës, pasi mund të bllokohen në stuhi nëse lëvizin.

Ndërkohë, në disa pjesë tjera të SHBA-së, vendet si Teksasi po përballen me ekstremin tjetër - zjarret pyjore./ REL

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese