Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
31 %
3.6kmh
40 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
23 °
E diel, 25 Shtator, 2022

Studiuesit italianë testojnë vaksinën kundër kancerit: Drejton përgjigjen imunitare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Hyn në qarkullimin e gjakut dhe, si një kalë trojan, mbart me vete udhëzimet për t’i bërë qelizat e kancerit të dallueshme nga sistemi imunitar.

Nëpërmjet këtij veprimi rrit reagimin ndaj kancerit dhe gjithashtu efektivitetin e barnave të imunoterapisë, duke kundërshtuar fenomenet e rezistencës ndaj këtyre trajtimeve.

Këto janë potencialet e vaksinës kundër kancerit të zhvilluar nga studiuesit italianë. Karakteristikat e tij janë ilustruar në Science Translational Medicine nga studiues nga laboratori i imunoregulimit Armenise-Harvard në Institutin Italian për Mjekësinë Gjenomike (Iigm) dhe bioteknologjinë italo-zvicerane Nouscom, raporton “Opinion.al”.

Vaksinat terapeutike të kancerit janë një fushë në të cilën kërkimet janë angazhuar për disa kohë. Ashtu si me vaksinat parandaluese të përdorura për sëmundjet infektive, qëllimi i tyre është të udhëzojnë sistemin imunitar të njohë dhe të luftojë rrezikun. Në këtë rast bëhet fjalë për kancerin, i cili identifikohet në bazë të proteinave të veçanta për qelizat kancerogjene. Ka disa strategji që po studiohen: njëra prej tyre, ajo e ARN-së mesazhere mbi të cilën bazohen disa vaksina kundër Covid-19, rrjedh pikërisht nga kjo linjë kërkimi.

Në këtë rast, vaksina përdor një adenovirus nga gorilla, i bërë i padëmshëm dhe i ngarkuar me mbartësin e tipareve të ndryshme të qelizave kancerogjene kundër të cilave synon sistemin imunitar. Produkti ishte objekt i një studimi klinik që përfshinte 12 pacientë me një nëntip të kancerit të zorrës së trashë në fazën metastatike. Përveç vaksinës, pacientët morën një medikament imunoterapie që i përkiste familjes së frenuesve të pikave të kontrollit imunitar dhe kryesisht iu përgjigjën trajtimit; efektiviteti në disa prej tyre zgjati rreth dy vjet.

Ekipi zbuloi se vaksina ushtron veprimin e saj duke rritur disa qeliza imune që kanë funksionin e identifikimit dhe vrasjes së qelizave të infektuara me viruse ose kancerogjene.

Është një popullatë e veçantë limfocitesh CD8 + me karakteristika të ngjashme me qelizat staminale dhe që arrin t’i shpëtojë mekanizmave të lodhjes që zakonisht i nënshtrohen qelizat imune të ekspozuara kronike ndaj kancerit. Kjo ju lejon të keni një rezervë të aftë për të luftuar sëmundjen. “Ne kemi kuptuar mekanizmin e veprimit që përcakton efektivitetin e vaksinës: falë kësaj njohurie të shtuar, ne mund t’i transformojmë analizat tona eksperimentale në terapi më të sakta të synuara për çdo pacient”, shpjegon Luigia Pace, drejtore e laboratorit të imunorregullimit Armenise-Harvard me seli pranë fondacionit IRÇS Piemonte. “Për më tepër, duke pasur parasysh se teknika e prodhimit të këtyre vaksinave është testuar me vendosmëri dhe se të dhënat e marra në provën e parë klinike janë shumë premtuese, ekziston një mundësi reale për krijimin e vaksinave të reja efektive kundër shumë llojeve të tjera të kancerit”, përfundon ai.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img