Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Studiuesit: Çaji me bustinë lëshon miliarda grimca mikroplastike në filxhan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Plastika është në tokë, det dhe ajër, por tashmë mund të gjendet edhe brenda filxhanit të çajit.

Bustinat e çajit lëshojnë miliarda grimca mikroplastike në një filxhan me ujë të nxehtë.

Studiuesit nga Universiteti McGill në Kanada zbuluan se një bustinë e vetme lëshon rreth 11.6 miliard grimca mikroplastike si dhe 3.1 miliard grimca më të vogla nanoplastike. Një sasi kjo shumë herë më e madhe nga ajo që gjendet në pijet dhe ushqimet e tjera.

Për shkak se efektet shëndetësore të këtyre grimcave nuk dihen ende, shkencëtarët kanë kërkuar të bëhen më shumë hulumtime në këtë drejtim.

Njerëzit konsumojnë mesatarisht rreth 5 gram plastikë çdo javë, ekuivalentja e peshës së një karte krediti.

“Na duhet menjëherë të mësojmë për impaktin e mikroplastikës në organizmin tonë. Plastika gjendet kudo, në ushqimet madje dhe ujin e pijshëm”, Dr. Maria Neira drejtor i Departamentit për Shëndetin Publik, Mjedisin në OBSH.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img