Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
61 %
1kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Studimi zbulon efektet anësore të vaksinës anti-Covid, më të prekurit janë ata që…(E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

48953546f9c474859c217e0b0e6aef89

Studimi më i fundit ka zbuluar se ata që e kanë kaluar njëherë koronavirusin, kanë më shumë mundësi që të kenë efekte anësore nga vaksina anti-Covid.

“Një e treta (33%) e atyre që e kanë kaluar koronavirusin kanë pasur të paktën një efekt anësor 7 ditë pas marrjes së vaksinës, në krahasim me 19% të atyre që më parë nuk ishin infektuar”, thuhet në studim.

Kryesisht bëhet fjalë për simptoma të lehta, si dhimbja në zonën e infektimit, por edhe  (9%), dhembja e kokës (8%) dhe ethe (4%).

“Shumica e efekteve anësore u vunë re dy ditë pas vaksinimit”, thotë studimi.

Më shumë

spot_img
spot_img