Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
5.1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Studimi/ Vaksinat Pfizer dhe Moderna janë më pak efektive ndaj varianit Afrikano-Jugor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0e6001ea1162c198972f6112c6780a7e

Sipas një studimi laboratorik, vaksinat e Moderna’s dhe Pfizer-BioNTech kundër Covid-19, shihen si më pak efektive kundër variantit të koronavirusit të parë të gjetur në Afrikën e Jugut.

Përqindja e antitrupave mbrojtës që neutralizuan variantin, i quajtur B.1.351, i cili është regjistruar në 20 shtete të SH.B.A, ishte 12.4 herë më i ulët për goditjen ndaj COVID-19, për Moderna, sesa kundër koronavirusit origjinal dhe 10.3 herë më i ulët për Pfizer, shprehen autorët e studimit.

Për këtë studim, ata përdorën mostra reale të variantit, të marrë nga njerëzit që ishin infektuar me këtë virus. Të dy vaksinat Pfizer dhe Moderna janë autorizuar për përdorim urgjent në SH.B.A. Varianti B.1.351 u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut në tetor 2020.

Që atëherë është përhapur në 42 vende, duke përfshirë edhe SHBA, ku po qarkullon në të paktën 20 shtete, përfshirë California dhe Texas, thanë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Ka 81 raste të raportuara të B.1.351 në SH.B.A.

Studiuesit zbuluan se aktiviteti i antitrupave nga të dy vaksinat ishte “në thelb i pandryshuar” kundrejt variantit të parë të gjetur në MB, B.1.1.7. Janë 3.037 raste të raportuara në SH.B.A me B.1.1.7, thanë ekspertët, të cilët besojnë se së shpejti do të bëhet lloji dominues në SH.B.A. Studimi është pranuar nga revista shkencore Nature, por nuk është botuar ende.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img