Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
28 %
1.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
31 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

STUDIMI: Vaksinat anti-Covid ul rrezikun e simptomave serioze me 80% në moshën mbi 80 vjeç

spot_img

Lajme të ngjashëm

42f84f0d1bbd9f91ec62d96d68a5dba6

Një dozë e vetme nga Oxford-AstraZeneca ose Pfizer-BioNTech zvogëlon mundësinë e nevojës për trajtim spitalor me më shumë se 80%, tregon një studim i bërë në Angli.

Të dhënat e Shëndetit Publik të Anglisë treguan se efekti fillon në tre deri në katër javë pas vaksinimit.

Këto të dhëna bazohen tek njerëzit e moshës mbi 80 vjeç, të cilët ishin dhe të parët që morën dhe vakisnën kundër koronavirusit. Shkencëtarët theksuan se duheshin dy doza për mbrojtjen më të mirë dhe të sigurt.

Më shumë se 20 milion njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë bërë dozën e tyre të parë të një vaksine – mbi një e treta e popullsisë së rritur.

Më shumë

spot_img