Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
77 %
1.5kmh
75 %
Hën
22 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
17 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

STUDIMI: Vaksina Pfizer dhe AstraZeneca krijojnë përgjigje të forta imunitare në moshën mbi 80 vjeç

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studim i ri ka zbuluar që të dy vaksinat Pfizer dhe AstraZeneca kundër Covid-19 krijojnë një përgjigje të fortë të sitemit imunitar të trupit në moshën mbi 80 vjeç, pesë javë pas një doze të vetme.

BBC raporton se studimi mbështet në prova klinike që tregojnë se të dy vaksinat kanë ulur shumë vdekjet dhe shtrimet në spital.

Gjatë studimit te personat e vaksinuar mbi moshën 80 vjeç, rezultatet treguan se të dy vaksinat ishin shumë efektive pas pesë javës pas injektimit.

Antitrupat për të luftuar infeksionin Covid u gjetën në 93% të atyre që marrin goditjen Pfizer. Tek ata të vaksinuar me AstraZeneca ishte 87%.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img