Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Studimi TRONDITËS, pacientët me këtë sëmundje kanë 9 herë më shumë mundësi të vdesin nga Covidi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cf764c7e86088913d524d59fef3f3b26

Sipas një studimi, pacientët e infektuar nga Covid-19, të cilët kanë probleme me mishrat e dhëmbëve kanë 9 herë më shumë gjasa të vdesin.

Personat që vuajnë nga periodontiti një formë serioze e problemit në lidhje me mishrat e dhëmbëve, kanë më shumë mundësi që të përfundojnë në terapi intensive pas infektimit me koronavirus.

Një nga bashkë autorët e studimit Profesor Lior Shapira, nga Universiteti Hebraik, Izrael tha se: “Rezultatet e studimit sugjerojnë se inflamacionet që ndodhen brenda gojës mund  ta hapin derën  që virusi të jetë më i dhunshëm. Kujdesi oral duhet të jetë pjesë e rekomandimeve shëndetësore në mënyrë që të zvogëlojmë rrezikun për rezultate akoma më të rënda nga Covid-19”.

Sipas studimit rreth gjysma e popullsisë në botë vuan nga periodontiti, i cili është shkaktari kryesor i ënjtjeve të mishrave të dhëmbëve.

Të dhënat tregojnë se nëse kjo sëmundje nuk trajtohet mund të përhapet në të gjithë trupin dhe të infektojë edhe mushkëritë.

Sipas studiuesve, pacientët me probleme të mishrave të dhëmbëve kishin deri në 3.67 herë mundësi të vuanin nga komplikacione të Covid-19.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img