Studimi: Smartfonët i bëjnë adoleshentët më të depresionuar

Publikuar tek: bota, më 19:45 03-02-2015 Studimi: Smartfonët i bëjnë adoleshentët më të depresionuar

Adoleshentët janë më të depresionuar dhe kjo falë smartfonëve

Shkencëtarët në Universitetin e Bazelit në Zvicër kanë pyetur më shumë se 300 të rinj dhe vetëm 17% prej tyre kanë thënë se e fikin telefonin ose e vendosin në heshtje gjatë natës.

Shpërqëndrimi nga aplikacionet si WhatsApp, Instagram dhe Snapchat, e bëjnë të vështirë për të rinjtë shkëputjen nga telefoni, duke shkaktuar probleme me gjumin si dhe duke rritur shanset e zhvillimit të depresionit.

Privimi nga gjumi mund të çojë në depresion si dhe të shkaktojë çrregullime të tjera shëndetësore.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Piloti jordanez digjet i gjallë nga ISIS, Jordania do ekzekutojë 6 terroristë
Jordania i kundërpërgjigjet ISIS-it, var dy militantë irakianë pas djegies së pilotit »
Article Logic
Execution time: 0.010934829711914
array(1) { ["section"]=> string(63) "studimi-smartfonet-i-bejne-adoleshentet-me-te-depresionuar-2262" }