Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Studimi ‘shokues’ i universitetit gjerman: Bota ka zbuluar vetëm 6 përqind të të prekurve nga koronavirusi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Numri i përgjithshëm i infeksioneve me koronavirus ka të ngjarë të jetë në mënyrë drastike më i lartë se shifrat e regjistruara zyrtarisht nga autoritetet shëndetësore në të gjithë botën, sipas një studimi të ri, raporton DW

Christian Bommer dhe Sebastian Vollmer nga Universiteti Göttingen në Gjermani analizuan të dhënat nga një studim i fundit i botuar në revistën mujore The Lancet Infectious Diseases.

Studiuesit shikuan vlerësimet e vdekshmërisë së koronavirusit dhe kohën nga infeksioni deri në vdekje për të vlerësuar cilësinë e regjistrave zyrtarë të rasteve, raporton DW.
Sipas studiuesve gjermanë, të dhënat treguan se vendet kanë zbuluar vetëm mesatarisht rreth 6% të të gjitha infeksioneve me koronavirus.

Ata pretenduan se numri i vërtetë i përgjithshëm i njerëzve të infektuar me koronavirus tashmë mund të ketë arritur në dhjetëra miliona njerëz në të gjithë botën.

“Këto rezultate nënkuptojnë që qeveritë dhe krijuesit e politikave duhet të bëjnë kujdes ekstrem kur interpretojnë numrat e rasteve për qëllime planifikimi”, tha Vollmer, profesor i Ekonomisë së Zhvillimit në universitet.

“Dallimet e tilla ekstreme në sasinë dhe cilësinë e provave të kryera në vende të ndryshme do të thonë që regjistrimet zyrtare të rasteve nuk japin informacion të dobishëm”, paralajmëroi ai.

Më shumë
spot_img
spot_img