Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
5.1kmh
20 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Studimi për gratë shtatzëna të vaksinuara nga Covid-19: A transmetojnë ato antitrupa tek foshnjat e pa lindura?

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6d045e41bb8d29cc5b2eccc241858f9d

Të dhënat janë akoma shumë të kufizuara, por shfaqen indikacionet e para interesante. Gratë shtatzëna të vaksinuara kundër Covid-19 mund të transmetojnë mbrojtjen tek të porsalindurit.

Ky është rezultati i një studimi të kryer në Izrael.

Antitrupat në foshnjat e grave të vaksinuara në Izrael

Hulumtimi u bë në shkurt, antitrupat u zbuluan në të 20 gratë që u janë dhënë të dyja dozat e vaksinës Pfizer / BioNTech gjatë tremujorit të tretë të shtatzënisë dhe tek foshnjat e tyre. Antitrupat do të kalonin përmes placentës. “Gjetjet tona nxjerrin në pah se vaksinimi i grave shtatzëna mund të sigurojë mbrojtje amtare dhe neonatale nga infeksioni SARS-CoV-2”,- thotë studimi. 

Puna e Qendrës Mjekësore të Universitetit Hadassah u postua në MedRxiv, një shërbim i njohur në internet që shpërndan kërkime që nuk janë ende publike ose të rishikuara nga kolegët.

Për sa i përket popullsisë së mbuluar, rreth 55% e nëntë milion izraelitëve morën të paktën një dozë të vaksinës COVID-19 të Pfizer / BioNTech dhe 43% morën të dyja dozat. Që nga kulmi i infeksioneve i arritur në mes të janarit, Izraeli ka parë kështu një ulje prej 71% të vdekjeve nga COVID-19, 55% më pak raste, 45% më pak pacientë të rinj të sëmurë kritikisht dhe 40% më pak të sëmurë kritikisht në spitale.

Rasti i parë në botë u raportua në Florida

Pfizer Inc dhe BioNTech thanë kohë më parë se ata filluan një studim ndërkombëtar të 4,000 vullnetarëve për të vlerësuar sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës së tyre në gratë shtatzëna të shëndetshme. Studimi do të hetojë nëse gratë shtatzëna të vaksinuara transferojnë antitrupa mbrojtës tek foshnjat e tyre. Një studim tjetër nga SH.B.A., gjithashtu në pritje të rishikimit, do të kishte zbuluar që antitrupat e induktuar në gratë shtatzëna nga vaksinat mRNA të COVID-19, të tilla si Pfizer / BioNTech dhe Moderna, janë transferuar tek foshnjat përmes placentës ose qumështit të gjirit.

Në Florida u konfirmua rasti i një gruaje të vaksinuar kundër Covid-19 e cila lindi një vajzë që kishte zhvilluar antitrupa kundër sëmundjes. Nëna e foshnjës, një punëtore shëndetësore në ballë të luftës kundër pandemisë, ishte 36 javë shtatzënë kur mori dozën e parë të vaksinës Moderna. Foshnja lindi tre javë më vonë, në fund të janarit. Një analizë laboratorike e kryer në kordonin e kërthizës tregoi se foshnja lindi me antitrupa: çështja do të jetë në qendër të një artikulli të ardhshëm shkencor.

Vaksinat kundër Covid-19 dhe shtatzënisë

Shqetësimi për t’iu nënshtruar vaksinimit gjatë shtatzënësisë, në mungesë të të dhënave mbi sigurinë dhe efikasitetin e vaksinave kundër COVID-19 për këtë popullatë të synuar, është temë e debatit në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare. Indikacionet e vendeve të ndryshme parashikojnë ofertën e vaksinimit për këto gra që i nënshtrohen një vlerësimi individual të profilit të rrezikut / përfitimit, lehtësuar nga një intervistë informuese me profesionistë të shëndetit. Indikacionet e përkohshme të siguruara nga Sistemi Italian i Mbikëqyrjes Obstetrike (ItOSS) të Istituto Superiore di Sanità (ISS) – në faqen e internetit janë azhurnuar që nga 31 janari 2021 – janë si më poshtë:

-gratë shtatzëna nuk u përfshinë në provat e vlerësimit të vaksinës Pfizer-BioNtech mRNA (Comirnaty), Moderna dhe AstraZeneca kështu që ne nuk kemi të dhëna të sigurisë dhe efikasitetit për këta njerëz;

-studimet e kryera deri më tani nuk kanë treguar ose sugjeruar mekanizma biologjikë që mund të shoqërojnë vaksinat e ARN-së me efekte anësore në shtatzëni dhe provat laboratorike mbi kafshët sugjerojnë mungesën e rrezikut të vaksinimit;

-aktualisht gratë shtatzëna dhe ato me gji nuk janë një objektiv prioritar i ofertës së vaksinimit COVID-19, e cila, deri më sot, nuk rekomandohet në mënyrë rutinore për këta njerëz;

-nga të dhënat e studimit ItOSS – në lidhje me valën e parë pandemike në Itali – rezulton se gratë shtatzëna kanë një rrezik të ulët të rezultateve serioze të nënës dhe perinatale dhe se sëmundjet e mëparshme (hipertensioni, mbipesha) dhe shtetësia jo-italiane janë të lidhura në mënyrë të konsiderueshme me një rrezik më i madh i ndërlikimeve serioze nga COVID-19;

-vaksinimi duhet të konsiderohet për gratë shtatzëna që janë në rrezik të lartë për komplikime serioze nga COVID19. Gratë në këto kushte duhet të vlerësojnë, me profesionistët e kujdesit shëndetësor që i ndihmojnë ato, përfitimet dhe rreziqet e mundshme dhe zgjedhja duhet të bëhet rast pas rasti;

-nëse një grua e vaksinuar zbulon se është shtatzënë shpejt pas vaksinimit, nuk ka asnjë provë në favor të ndërprerjes së shtatzënisë;

-nëse një grua zbulon se është shtatzënë midis dozave të para dhe të dyta të vaksinës, ajo mund të shtyjë dozën e dytë pas përfundimit të shtatzënisë, përveç atyre me rrezik të lartë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img