Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
75 %
1.5kmh
75 %
Enj
10 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
5 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Studimi më i ri: Gratë kanë më shumë efekte anësore nga vaksinat kundër Covid-19, ja pse

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

85cb02aaebcf24831aa3368882e224ba

Literatura mjekësore dhe bazat e të dhënave të organizatave ndërkombëtare janë pasuruar sistematikisht me shumë artikuj mbi koronavirusin e ri  (SARS-Cov-2)..

Sipas raporteve të fundit, gratë kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë efekte anësore pasi të jenë vaksinuar  kundër virusit SARS-CoV-2.

 Ky ndryshim është ndoshta për shkak të gjeneve të ndryshme dhe hormoneve të ndryshme midis gjinive, ndërsa vëzhgime të ngjashme janë bërë me vaksinat e tjera në të kaluarën.

Të dhënat mbi sigurinë e 13.7 milion dozave të para të vaksinës në Shtetet e Bashkuara raportuan efekte anësore në 7,000 njerëz, 79% e të cilëve ishin gra, me 61% të vaksinave që u jepeshin grave. Përveç kësaj, të gjithë 19 personat që kishin një reaksion anafilaktik me vaksinën Moderna ishin gra, ndërsa 44 nga 47 reagimet anafilaktike në vaksinën Pfizer ishin gra. Bazuar në të dhënat e disponueshme, gratë gjithashtu kishin alergji më të shpeshta ndaj vaksinës së virusit të gripit në 2009, dhe përgjithësisht në vitet 1990-2016 80% e reaksioneve anafilaktike ndaj vaksinave të tilla si gripi, vaksina e hepatitit B dhe vaksina e fruthit (MMR) për gra.

Shkencëtarët ia atribuuan sistemit imunitar më të fuqishëm të grave, e cila mund të prodhojë më shumë antitrupa në përgjigje të vaksinave, diçka që duket se shoqërohet me hormone të ndryshme në të dy gjinitë.

Estrogjeni kontribuon në prodhimin e antitrupave, ndërsa testosteroni ka efektin e kundërt. Gjithashtu, shumë gjene që rregullojnë përgjigjen imune gjenden në kromozomin X, me gratë që kanë dy kopje dhe burrat vetëm një.

Kjo ndoshta shpjegon incidencën më të lartë të sëmundjeve autoimune tek gratë. Doza e vaksinave duket se gjithashtu luan një rol, pasi gratë kanë nevojë për një dozë më të ulët për të arritur të njëjtën përgjigje, kështu që vaksinat e dhëna në të njëjtën dozë për të gjithë mund të kenë përgjigje të ndryshme dhe efekte anësore në njerëz të ndryshëm. Këto efekte anësore ishin kryesisht të lehta dhe tregojnë se vaksina funksionon duke shkaktuar sistemin imunitar. Në përmbledhje, është e rëndësishme që gratë të jenë të vetëdijshme se ato mund të përjetojnë disa efekte anësore të lehta, të cilat thjesht pasqyrojnë reagimin e sistemit të tyre imunitar ndaj vaksinës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img