Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
71 %
2.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Studimi i ri SHOKUES/ Ky është lëngu i frutave që na çon një hap më afër vdekjes

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

588b473f6d9a939ca919fcbb7799b4e4

Lëngjet e frutave janë me siguri një zgjidhje e shëndetshme për të mbajtur një trup të fortë e për të jetuar më gjatë por jo të gjithë lëngjet e frutave kanë efekte pozitive perkundrazi, disa na çojnë një hap më afër vdekjes!

 

Dhe nuk bëhet fjalë për një frut por për të gjitha frutat që konsumohen si ‘smoothies’. Sipas një studimi të ri në universitetin e Emory në Atlanta të Amerikës, nga 13 440 meshkujë të zgjedhur, rreth moshës 64 vjeç të cilët konsumonin ‘smoothies’ brenda 6 vitesh,  1 168 humbën jetën pas një infrakti kardiak. Nga një popullësi tjetër prej 11 mijë meshkujsh që nuk konsumonin ‘smoothies’ vetëm 450 humbën jetën brenda 6 viteve.

Duket se sheqeri dhe kimikatat artificiale në lëngjet ‘smoothies’ janë shumë të dëmshme për zemrën. Edhe pse përbërësi kryesor janë frutat këto pije shaktojnë shumë probleme në zemër dhe duhet të shmangen.

Mënyra më e mirë e të konsumuarit të frutave  janë në mënyrë natyrale ose në lengje të freskëta të bëra në shtëpi.

Jeta është e shtrenjtë ndaj duhet të jemi më të kujdesshëm për trupin dhe shëndetin tonë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img