Studimi i ri: Nëse keni bërë këtë vaksinë, atëherë jeni më pak të rrezikuar nga COVID-19

Publikuar tek: bota, më 23:10 04-12-2020 Studimi i ri: Nëse keni bërë këtë vaksinë, atëherë jeni më pak të rrezikuar nga COVID-19 Ilustruese

Një studim i ri ka treguar se personat që kanë marrë vaksinën BCG, e cila parandalon tuberkulozin, janë më pak të rrezikuar nga koronavirusi.

Shkencëtarët e zhvilluan vaksinën BCG rreth 100 vite më parë për të mbrojtur njerëzit nga infeksioni bacterial i tuberkulozit, ndërsa sipas OBSH-së më shumë se 100 milionë fëmijë janë vaksinuar.

Shkencëtarët nga Qendra Mjekësore në Los Angeles mendojnë se kjo vaksinë mund të zvogëlojë rrezikun nga koronavirusi.

Kujtojmë se Britania e Madhe ka aprovuar përdorimin e vaksinës së zhvilluar nga kompania Pfizer, ndërkohë që pritet që Europa dhe SHBA të fillojnë përdorimin e vaksinës “Moderna”, ndërsa Rusia ka filluar vaksinimin e popullsisë me vaksinën “Sputnik V”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bill Gates paralajmëron: Gjërat po përkeqësohen, 5 muajt e ardhshëm do të jenë të zymtë
Biden zbulon vendimin e parë që do të marrë si President i SHBA-së »
Article Logic
Execution time: 0.012083053588867
array(1) { ["section"]=> string(93) "studimi-i-ri-nese-keni-bere-kete-vaksine-atehere-jeni-me-pak-te-rrezikuar-nga-covid-19-230223" }