Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Studimi i ri: Covid-19 u prodhua nga shkencëtarët kinezë në laboratorin e Vuhanit, e bënë të dukej sikur lindi natyrshëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studim i ri pretendon se shkencëtarët kinezë krijuan COVID-19 në një laborator të Vuhan, pastaj u përpoqën të mbulonin gjurmët e tyre duke përdorur versione inxhinierike të kundërt të virusit për ta bërë atë të duket si evoluar natyrshëm nga lakuriqët e natës.

Në një intervistë për “dailymail” studiuesit publikuan të dhënat të cilat sipas tyre  tregojnë detajet unike në mostra të koronavirusit , të cilat mund të kenë dalë vetëm nga manipulimi në një laborator.

Studimi është bërë nga profesori britanik  Angus Dalgleish  dhe shkencëtari norvegjez Birger Sorensen.  Dangelsen njihet për krijimin e vaksinës së parë  te HIV. Ndersa Sorensen është  drejtues i një kompanie farmaceutike, e cila ka zhvilluar vaksinën e Covid-19, të quajtur Biovacc-19.

Shkencëtarët kinez dyshohet se kanë krijuar Covid-19 në laboratorin e Vuhanit, dhe më pas janë përpjekur për ta kthyer atë ne një version që të duket sikur është zhvilluar në mënyrë natyrale nga lakuriqët e natës. Studiuesit  analizuan edhe të gjitha eksperimentet e kryera në laborator nga viti 2002 deri në vitin 2019.

Kujtojmë që pak ditë më parë presidenti i SHBA, Joe Biden kërkoi ng Inteligjenca Anmerikane që të thellohen hetimet për të zbuluar origjinën e viruit, ndërsa ishte Kina ajo që nuk pranoi duke thënë se po tentonin ta bënin fajtore.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img