Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
21 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Studimi i ri: COVID-19 është produkt i evolucionit natyror, nuk është krijuar në laborator

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e01ab5c6a61108c27bc15e7db05d5636

Një studim i ri sugjeron që sëmundja koronavirus që doli nga qyteti Wuhan i Kinës është një produkt i evolucionit natyror.

Analiza e të dhënave të sekuencës së gjenomit publik nga SARS-CoV-2 dhe viruseve të përafërta nuk gjeti prova që virusi ishte bërë në një laborator, raporton Ecconomic Times.

“Duke krahasuar të dhënat e sekuencës gjenomike të disponueshme për llojet e njohura të koronavirusit, ne mund të përcaktojmë me forcë se SARS-CoV-2 kishte origjinën përmes proceseve natyrore”, tha studiuesi kryesor Kristian Andersen.

Përveç Andersen, autorë në letër, “Origjina proximal e SARS-CoV-2”, përfshijnë Robert F. Garry të Universitetit Tulane, Edward Holmes, të Universitetit të Sidneit, Andrew Rambaut të Universitetit të Edinburgh dhe W. Ian Lipkin i Universitetit Columbia.

Koronaviruset janë një familje e madhe virusesh që mund të shkaktojnë sëmundje që shkojnë gjerësisht në ashpërsi.

Sëmundja e parë e njohur e rëndë e shkaktuar nga një koronavirus u shfaq me epideminë e rëndë të frymëmarrjes sindromi akute (SARS) të vitit 2003 në Kinë. Një shpërthim i dytë i sëmundjes së rëndë filloi në vitin 2012 në Arabinë Saudite me Sindromën e frymëmarrjes të Lindjes së Mesme (MERS).

Më 31 dhjetor të vitit të kaluar, autoritetet kineze njoftuan Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) për një shpërthim të një lloji të ri të koronavirusit duke shkaktuar sëmundje të rëndë, e cila më pas u emërua SARS-CoV-2.

Që nga 20 shkurti i vitit 2020, gati 167,500 raste të COVID-19 janë dokumentuar, megjithëse shumw raste më të buta ka të ngjarë të mos diagnostikohen. Virusi ka vrarë mbi 6.600 njerëz.

Menjëherë pas fillimit të epidemisë, shkencëtarët kinezë renditën gjenomin e SARS-CoV-2 dhe i vunë të dhënat në dispozicion të studiuesve në të gjithë botën.

Të dhënat rezultuese të sekuencës gjenomike kanë treguar që autoritetet kineze zbuluan me shpejtësi epideminë dhe se numri i rasteve të COVID-19 është rritur duke u rritur për shkak të transmetimit nga njeriu te njeriu pas një prezantimi të vetëm në popullatën njerëzore.

Andersen dhe bashkëpunëtorë në disa institucione të tjera kërkimore përdorën këto të dhëna për sekuencat për të eksploruar origjinën dhe evolucionin e SARS-CoV-2 duke u përqëndruar në disa tipare tregimi të virusit.

Sipas raportimit tw Economic Times, shkencëtarët analizuan modelin gjenetik për proteinat e pikut, armaturat në pjesën e jashtme të virusit që ai përdor për të rrëmbyer dhe depërtuar në muret e jashtme të qelizave njerëzore dhe shtazore.

Më konkretisht, ata u përqëndruan në dy karakteristika të rëndësishme të proteinës së spikes – domeni që lidh lidhësin me receptorët (RBD), një lloj goditje kapëse që mbërthen në qelizat e pritësit, dhe vendin e copëtimit, një hapës molekular që mundëson që virusi të plas hapni dhe futni qelizat pritëse.

Shkencëtarët zbuluan se pjesa RBD e proteinave të pikave të SARS-CoV-2 kishte evoluar për të synuar në mënyrë efektive një veçori molekulare në pjesën e jashtme të qelizave njerëzore të quajtur ACE2, një receptor i përfshirë në rregullimin e presionit të gjakut.

Proteina spike e SARS-CoV-2 ishte aq e efektshme në lidhjen e qelizave njerëzore. Në fakt, shkencëtarët arritën në përfundimin se ajo ishte rezultat i seleksionimit natyror dhe jo produkt i inxhinierisë gjenetike.

Kjo dëshmi për evolucionin natyror u mbështet nga të dhënat për shtyllën kurrizore të SARS-CoV-2 – strukturën e saj të përgjithshme molekulare. Nëse dikush po kërkonte të krijonte një koronavirus të ri si një patogjen, ata do ta kishin ndërtuar atë nga shtylla kurrizore e një virusi të njohur për shkaktimin e sëmundjes.

Por shkencëtarët zbuluan se shtylla kurrizore e SARS-CoV-2 ndryshonte në mënyrë thelbësore nga ato të koronavirusëve tashmë të njohur dhe kryesisht ngjanin me viruse të lidhura që gjenden në lakuriq dhe pangolina.

“Këto dy tipare të virusit, mutacionet në pjesën RBD të proteinës së sqepit dhe shtylla kurrizore e tij e veçantë, përjashtojnë manipulimet laboratorike si një origjinë të mundshme për SARS-CoV-2”, tha Andersen.

Josie Golding, PhD, epidemitë kryesojnë në Wellcome Trust me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, tha se gjetjet nga Andersen dhe kolegët e tij janë “thelbësisht të rëndësishme për të sjellë një pamje të bazuar në prova për thashethemet që kanë qarkulluar në lidhje me origjinën e virusit (SARS-CoV-2) duke shkaktuar COVID-19”.

“Ata përfundojnë se virusi është produkt i evolucionit natyror që i jep fund çdo spekulimi në lidhje me inxhinierinë gjenetike të qëllimshme,” shtoi Goulding.

Bazuar në analizën e sekuencave të tyre gjenomike, Andersen dhe bashkëpunëtorët e tij arritën në përfundimin se origjina më e mundshme për SARS-CoV-2 ndoqi një nga dy skenarët e mundshëm.
Në një skenar, virusi evoluoi në gjendjen e tij aktuale patogjene përmes seleksionimit natyror në një nikoqir jo-njerëzor dhe më pas u hodh te njerëzit.

Studiuesit propozuan lakuriqët si rezervuari më i mundshëm për SARS-CoV-2 pasi është shumë i ngjashëm me një koronavirus të shkopit. Megjithatë, nuk ka raste të dokumentuara të transmetimit të drejtpërdrejtë të shkopit-njerëzor, duke sugjeruar që një pritës i ndërmjetëm ka të ngjarë të përfshihet midis lakuriqëve dhe njerëzve.

Në këtë skenar, të dy karakteristikat dalluese të proteinës së pikës së SARS-CoV-2 – pjesa RBD që lidhet me qelizat dhe vendi i copëzimit që hap virusin lart do të kishin evoluar në gjendjen e tyre aktuale para hyrjes te njerëzit.

Në këtë rast, epidemia e tanishme ka të ngjarë të shfaqet shpejt, sapo njerëzit të infektohen, pasi virusi do të kishte evoluar tashmë tiparet që e bëjnë atë patogjen dhe të aftë përhapjen midis njerëzve.

Në skenarin tjetër të propozuar, një version jo patogjen i virusit u hodh nga një kafshë në njerëz në njerëz dhe më pas evoloi në gjendjen e tij aktuale patogjene brenda popullatës njerëzore.

Për shembull, disa koronaviruse nga pangolina, gjitarë të ngjashëm me armadillo që gjenden në Azi dhe Afrikë, kanë një strukturë RBD shumë të ngjashme me atë të SARS-CoV-2. Një koronavirus nga një pangolin mund të jetë transmetuar te një njeri, direkt ose përmes një hosti ndërmjetës, siç janë civets ose ferrets.

Atëherë proteina tjetër e dallueshme e spikes karakteristike e SARS-CoV-2, vendi i copëtimit, mund të kishte evoluar brenda një hosti njerëzor, mundësisht përmes një qarkullimi të kufizuar të pazbuluar në popullatën njerëzore para fillimit të epidemisë.

Studiuesit zbuluan se vendi i ndarjes SARS-CoV-2 duket i ngjashëm me vendet e copëtimit të shtameve të gripit të shpendëve që janë treguar të transmetojnë lehtësisht midis njerëzve.

SARS-CoV-2 mund të kishte evoluar një vend të tillë ndarës virulent në qelizat njerëzore dhe së shpejti filloi epideminë aktuale, pasi koro navirusi ndoshta do të ishte bërë shumë më i aftë të përhapet midis njerëzve.

Bashkëautori i studimit Andrew Rambaut paralajmëroi se është e vështirë nëse nuk është e pamundur të dish në këtë pikë se cili nga skenarët ka më shumë gjasa.

Nëse SARS-CoV-2 hyri te njerëzit në formën e tij aktuale patogjene nga një burim shtazor, kjo rrit mundësinë e shpërthimit të ardhshëm, pasi tendosja që shkakton sëmundje e virusit mund të vazhdojë të qarkullojë në popullatën e kafshëve dhe mund të hidhet përsëri në njerëz.

Shanset janë më të ulëta të një koronavirusi jo-patogjen që hyn në popullatën njerëzore dhe pastaj evoluon vetitë e ngjashme me SARS-CoV-2.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img