Tirana
broken clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
87 %
0.5kmh
78 %
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
9 °
E shtunë, 28 Janar, 2023

Studimi i fundit: Nuhatja dhe shija mund të humbasin përgjithmonë te ata që infektohen me COVID

spot_img

Lajme të ngjashëm

Humbja e nuhatjes dhe shijes është një nga karakteristikat e COVID-19, së bashku me kollën dhe temperaturën.

Një studim i fundit i kërkuesve shkencorë të Institutit Karolinska në Stokholm tregoi se personat që infektohen me COVID mund ta humbasin shijen dhe nuhatjen përgjithmonë.

Ata testuan 100 persona që e kishin humbur shijen dhe nuhatjen në mars të vitit 2020, ndërsa vunë re se pas 18 muajsh, 5 prej tyre ende nuk nuhasnin dhe nuk shijonin.

Kjo ka ndodhur për shkak se ka raste që virusi dëmton edhe nervat në kanalin e hundës, duke ulur shumë ndjeshmërinë edhe pasi largohet nga organizmi.

Më shumë


spot_img
spot_img