Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Studimi i fundit: Një dozë e Pfizer, Moderna ose AstraZeneca siguron mbrojtje edhe ndaj variantit “Delta” të koronavirusit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studim i fundit i realizuar në Kanada ka treguar se mjafton një dozë e vaksinës Pfizer, Moderna ose AstraZeneca që të sigurojë mbrojtje ndaj variantit “Delta” të COVID-19.

Por sipas shkencëtarvë, duhen të dy dozat e vaksinës që të krijohet mbrojtje më e madhe. Sipas të dhënave të studimit, Pfizer siguron 56% efikasitet kundër Deltas, Moderna 72% dhe AstraZeneca 67%.

Varianti “Beta” i Afrikës së Jugut është më i rrezikshëm, pasi vaksinat kanë më pak efikasitet që ta mposhtin këtë virus. AstraZeneca siguron 48% efikasitet ndaj variantit “Beta”, Pfizer është 60 % dhe Moderna 77% .

Më shumë

spot_img