Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
23 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

Studimi i fundit gjerman: Ja cilët janë ‘fajtorët’ për disa raste të rënda të COVID-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studim i fundit gjerman ka treguar se gjenet e trashëguara nga paraardhësit e Neandertalit mund të përfshihen në disa raste të sëmundjes së rëndë të pandemisë së COVID-19.

Ekipi i ekspertëve ekzaminuan një varg ADN-je që është shoqëruar me disa nga rastet më serioze të koronavirusit dhe i krahasuan me sekuencat e pasardhësit të Neandertalit.

Fija e ADN-së së gjendur në kromozomin 3, një ekip studiuesish në Evropë i kanë lidhur me variacionet e caktuara në këtë sekuencë me rrezikun e sëmundjes së COVID-19.

“Ne jemi dëshmitar se ekziston rreziku i segmenteve gjenetike”, tha Svante Paabo dhe Hugo Zeberg nga “Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. Rezulton se këto gjene i trashëguan njerëzit modernë nga Neandertalët kur ndërlidhën rreth 60 mijë vjet më pare. Sot, njerëzit që trashëguan këtë variant gjeni kanë tre herë më shumë gjasa të kenë nevojë për ventilim artificial nëse infektohen me coronavirus”, tha Zeberg.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img