Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Studimi: Efekti anësor i çuditshëm që mund të ndodhë pas vaksinimit kundër Covid-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën e kanë bërë të qartë se të gjitha vaksinat kanë efekte anësore, më të zakonshmet prej të cilave përfshijnë dhimbjen e krahut të vaksinës ose mialgjitë. Disa njerëz, megjithatë, kanë pohuar se kanë një shije metalike në gojën e tyre pasi janë vaksinuar.

Deri më tani, më shumë se 28.9 milion njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar me vaksinën Oxford (Astrazeneca) dhe Pfizer / BioNTech për dozën e parë të vaksinës COVID-19 dhe më shumë se 2.7 milion janë vaksinuar gjithashtu.

albsig

Një raport nga MHRA (Autoriteti Rregullativ i Barnave dhe Produkteve Shëndetësore) pretendon se disa njerëz në Britani kanë përjetuar simptoma të ngjashme me gripin si lodhje dhe dhimbje koke (më të zakonshmet), si dhe dhimbje dore dhe ethe.

Në SH.B.A., përkatësisht, disa qytetarë kanë pohuar se kanë një shije të fortë metalike në gojë për disa ditë pas vaksinimit.

Pas marrjes së vaksinës Pfizer, John Hoëard nga Karolina e Jugut njoftoi se kjo ndjesi metalike u shfaq disa minuta pas vaksinimit.

Duke folur për NBC Neës, Hoëard, 45 vjeç, tha se ndërsa simptoma nuk ishte shqetësuese, ai nuk mund ta shijonte kafenë e tij normalisht. Një pacient tjetër, Dave Bischel, 52 vjeç, tha se ai shijoi nikel.

Sidoqoftë, nuk ishte vetëm vaksina Pfizer që la këtë shije të keqe në gojën e pacientëve. Një burrë pretendoi se mund të shijonte metalin për disa ditë pasi ishte vaksinuar me Moderna, me 50-vjeçarin Paul Ëartenberg nga Florida duke thënë se shija ishte zhdukur kur ai hëngri darkën.

Sipas ekspertëve, efektet anësore të vaksinës janë një gjë e mirë. “Normalisht normale të shqetësoheni për efektet anësore dhe të gjitha vaksinat mund të kenë disa efekte anësore. Ashtu si me vaksinën e gripit, ka pasur raporte të lodhjes, dhimbjes së kokës së lehtë, kollës së thatë dhe mialgjisë.

Edhe pse mund të ndihet keq, është normale, zgjat vetëm disa ditë dhe është një shenjë e mirë pasi tregon se vaksina po funksionon. “Kjo nuk do të thotë që ai është i sëmurë rëndë, por që sistemi juaj imunitar përgjigjet dhe është i gatshëm të merret me shenjat e para të infeksionit me koronavirus”, thonë shkencëtarët.

Efektet anësore minimale

Ekspertët e Pfizer thonë se teste të gjera kanë treguar se “trupi përgjithësisht tolerohet mirë nga vaksina në të gjitha grupmoshat”.

Efektet anësore mund të jenë të lehta dhe të dhënat e pavarura të monitorimit tregojnë se nuk ka shqetësime për sigurinë.

Grupi Britanik i Njohurisë së Vaksinave, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit, thotë se për shkak se vaksinat funksionojnë duke shkaktuar sistemin imunitar për të prodhuar një përgjigje, mund të ketë efekte anësore pas marrjes së vaksinës që duken si simptoma të një infeksioni të vërtetë.

Ata tregojnë se efektet anësore më të zakonshme që lidhen me vaksinën e Oxfordit janë dhimbja e duarve, me 65% të pacientëve që kanë këtë simptomë, të ndjekur nga dridhura, ethe, dhimbje kyçesh, mialgji, lodhje dhe dhimbje koke.

Sipas një raporti nga Pfizer, efektet anësore më të këqija ishin lodhja dhe dhimbja e kokës, por vetëm pas dozës së dytë. Vetëm 4% e njerëzve raportuan lodhje dhe 2% raportuan dhimbje koke.

Si përfundim, ashtu si me vaksinën e gripit, dhe në rastin e vaksinës së koronavirusit, disa kanë raportuar dhimbje në vendin e injektimit dhe efekte të tjera anësore, por në përgjithësi shfaqen të lehta.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img