Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Studimi: Çfarë ndodh nëse dikush merr dozën e parë nga Pfizer dhe më pas nga AstraZeneca

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Studiuesit britanik kanë analizuar se çfarë ndodh nëse një qytetar vaksinohet me dozën e  parë të Pfizer dhe më pas me dozë të AstraZeneca.

Studimi i bërë në Britaninë e Madhe tregon se “miksimi” i dozave të vaksinave mund të sjellë një shfaqe më të theksuar të simptomave pas vaksinimit, si temperaturë, ethe, dhimbje muskulore.

Efekti i kombinimit të dozave të ndryshme të vaksinave në sfidën e imunitetit nuk dihet në këtë kohë. Në studimin e bërë janë përfshirë 830 vullnetarë mbi moshën 50 vjeç.

Më shumë

spot_img
spot_img