Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
44 %
5.1kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Studimi BEFASUES: Rrjedhja e hundëve dhe simptomat e ftohjes trajtohen si shenja të Covid-19; Mjeku: Kush shkon në punë…(E PLOTË)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

750c8b8933d756f644ea708eb47ceb98

Rrjedhja e hundëve dhe simptomat e ftohjes së zakonshme duhet të trajtohen si shenja të mundshme të Covid-19, kanë paralajmëruar mjekët.

Pacientët rregullisht paraqesin simptoma klasike të ftohjes si një dhimbje fyti, një hundë të lëngshme ose të bllokuar dhe dhimbje koke para se të testohen pozitivisht për koronavirus.

Një grup prej 140 mjekëve të përgjithshëm të Londrës lindore dhe profesionistëve të kujdesit shëndetësor kanë nënshkruar një letër të hapur drejtuar shefit mjekësor Chris Whitty, duke kërkuar që sëmundjet e zakonshme të shtohen në listën e simptomave të mundshme.

Ata paralajmërojnë se ‘injorimi i kësaj do të jetë në rrezikun tonë’, pasi ata me një infeksion të lehtë po përhapin sëmundjen pa dashur, duke menduar se kanë vetëm një ftohje të lehtë.

Dr. Alex Sohal, një mjek i përgjithshëm në Tower Hamlets, në lindje të Londrës, tha: “Këta pacientë shpesh nuk kanë menduar as që mund të kenë Covid-19 dhe nuk janë izoluar në ditët e para të rëndësishme kur ishin më infektues.”

Pacientët thuhet se paraqesin simptoma klasike të ftohjes para se të dilnin pozitivë, shkruajnë mediat e huaja.

“Tregojini publikut, veçanërisht atyre që duhet të shkojnë në punë dhe punëdhënësve të tyre, që edhe ata me simptoma të lehta (jo vetëm kollë, temperaturë të lartë dhe humbje të nuhatjes ose shijes) nuk duhet të dalin jashtë, duke dhënë përparësi pesë ditët e para të vetë-izolimit kur ka shumë të ngjarë të jenë më infektues. Kjo do të ndihmojë për të na hequr dhe për të mbajtur larg nga ky bllokim i papërcaktuar, pasi Covid-19 bëhet gjithnjë e më endemike në mbarë botën. Injorimi i kësaj do të jetë në rrezikun tonë”,- thotë Sohal.

Më pas mjeku shtoi se përkufizimi i Organizatës Botërore të Shëndetit përfshin simptoma të tjera të tilla si rrufë, dhimbje fyti, të vjella dhe diarre.

Një zëdhënës i Departamentit të Shëndetit dhe Kujdesit Social ka thënë se lista e simptomave ishte nën shqyrtim të vazhdueshëm.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img