Tirana
few clouds
10.3 ° C
10.3 °
10.3 °
66 %
2kmh
20 %
Enj
19 °
Pre
20 °
Sht
17 °
Die
21 °
Hën
22 °
E enjte, 13 Maj, 2021
spot_img

STUDIM/ Uji me klor i pishinës mund të “vrasë” Covid-19 vetëm në 30 sekonda

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studimi të ri të bërë nga dosa virologë në Imperial College London rezulton se uji I pishinës mund të mposhtë Covid-19 vetëm për 30 sekonda.

Virologët studiuan ndikimin e përqëndrimeve të ndryshime të klorit në në ujë në virusin SARS-CoV-2, dhe gjetjet sugjërojnë se rreziku I transmentimit të koronavirusit në ujin e pishinave është tepër i ulët.

Studimi përcaktoi se 1.5mg për litër klor me një pH ndërmjet 7-7.2, zvogëloi infeksionin e covid me më shumë se 1000 herë brenda 30 sekondave.

Testet e mëtejshme duke përdorur përqendrime të ndryshme të klorit dhe niveleve të pH arritën në përfundimin se klori është më efektiv me një nivel të ulët pehashi.

Sipas këtyre studimeve të bëra rrezulton se rrezikui I transmetimit nga uji i pishinës është shumë I ulët.

Pra, nëse merren masat e duhura atëhere pishinat janë mjedise të sigurta pasi mundësitë për të transmetuar Covid në këto ambiente janë shumë të pakta.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img