Tirana
scattered clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
2.1kmh
40 %
Die
13 °
Hën
12 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
15 °
E diel, 5 Dhjetor, 2021
spot_img

STUDIM I RI/ Buzëqeshja ‘false’ e rrezikshme për shëndetin e punonjësve

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1ff04a3302bf16d42f8e3a21cca54871

Shumë profesione  kërkojnë që punonjësit të jenë të buzëqeshur gjatë gjithë orarit por sipas një studimi të ri kjo është shumë e rrezikshme për shëndetin e punonjësve.

Ekspertët në Universitetin e Buffalo në Amerikë studiuan lidhjen midis të alkoolit dhe punëve sociale si kamariere, banakiere, punonjës social, marëdhënie publike etj.

U zbulua se presioni në vetvete për emocione të rreme si buzëqeshja e gëzimi bëjnë që, pas punë njerëzit të kërkojnë më shumë alkool për të larguar stresin e ditës.

‘Shërbimi i një buzëqeshje mund të jetë një presion momental në emocionet e punonjësit. Kjo është dhe arsyeja pse në fund të gjithë presionin e grumbulluar punonjësit e largojnë tek alkooli,’ tha Alicia Grandey, ekspertja në studim.

Sipas këtij studimi, njerëzit edhe në punë duhet të tolerohen të jenë më të vërtetë

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img