Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Studentët kërkesë Ministrisë së Arsimit dhe Komitetit Teknik: Sezonin e dytë duam të kthehemi në auditore, na anuloni edhe tarifën!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

52be0cfb5c4261c14caf7036af8acae9

Një grup studentësh, përfaqësues të Bordit Kombëtar Studentor, me anëtarë nga të gjitha Universitetet e vendit i kërkojnë Ministrisë së Arsimit dhe Komitetit Teknik të Ekspertëve, për Covid-19, që sezonin e dytë të kthehen në auditore.

Sipas tyre, mësimi tërësisht online ka shkaktuar pakënaqësi në rrethet studentore, ndaj duan që të rikthehen në auditore, në mënyrë të alternuar. Ata kërkojnë që tarifa vjetore për vitin akademik 2020-2021 të anulohet, pasi mësimi është bërë vetëm online.

“Bordi Kombëtar Studentor propozon:

A. Pas përfundimit të provimeve sezonale, studentët të kthehen në auditore dhe fillimisht të zhvillojnë mësim të alternuar, me parimin leksionet online, seminarët në auditor, më pas të kalojnë plotësisht në mësim në auditor. Në rast se sezoni i provimeve do të shtyhet, kthimi i studentëve në auditor të bëhet ditën e parë të semestrit të dytë.

B. Anulimi i tarifës për vitin akademik 2020-2021, për shkak se mësimi është kryer vetëm në distancë dhe rikthimi i studentëve në auditore do të zhvillohet i alternuar, çka nuk e justifikon pagesën e tarifës”, thuhet ndër të tjera në kërkesën e dorëzuar dje nga studentët, pranë Ministrisë së Arsimit dhe asaj të Shëndetësisë.

Screenshot_2_copy.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img