Hapësire reklamuese

Bota

Studentet e Koresë së Jugut padisin mësuesit: Mbaruan provimin 90 sekonda më herët

Shkruar nga Newsbomb
Studentet e Koresë së Jugut padisin mësuesit: Mbaruan provimin 90

Një grup studentësh të Koresë së Jugut kanë paditur qeverinë sepse provimi i tyre i pranimit në kolegj përfundoi 90 sekonda më herët se sa ishte planifikuar.

Ata po kërkojnë 20 milionë ëon (15,400 dollarë; 12,000 £) secili, kostoja e një viti studimi për të rimarrë provimin.

Testi famëkeq i pranimit në kolegj në vend, i njohur si Suneung, është një maratonë tetë-orëshe me me pyetje të shumta në shumë lëndë. Suneung është një nga provimet më të vështira në botë.

Ai jo vetëm që përcakton vendosjet në universitet dhe vendet e punës, por edhe marrëdhëniet e ardhshme. Rezultatet e provimit të këtij viti u publikuan më 8 dhjetor. Padia, e ngritur të martën nga të paktën 39 studentë, pretendon se zilja ra më herët në një vend testimi në kryeqytetin Seul.

Studentët thanë se ishin aq të mërzitur sa nuk mund të fokusoheshin në pjesën tjetër të provimit, raporton agjencia e lajmeve Yonhap. Disa thuhet se hoqën dorë dhe u kthyen në shtëpi.

Kur mësuesit e kanë kuptuar gabimin, janë përpjekur ta ndreqin duke u kthyer studentëve edhe një herë testin. Studentët thanë se ishin aq të mërzitur sa nuk mund të fokusoheshin në pjesën tjetër të provimit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese