Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
5.1kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Strehimi i rreth 600 afganëve në Shqipëri, eurodeputetja greke i kërkon “llogari” Tiranës zyrtare

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Eurodeputetja e Demokracisë së Re, Ana Mishel Asimakopulu,e cila mban njëkohësisht edhe postin e zv.kryetares së komisionit të tregtisë ndërkombëtare të BE, ka kërkuar informacion urgjent prej Tiranës zyrtare, Këshillit të Europës dhe parlamentit europian, lidhur me strehimin e afganëve.

Në këtë kërkesë përfshihet sesa do të jetë numri final i afganëve që do të strehohen në vendin tonë, ku do të strehohen, sa kohë do të qëndrojnë në territorin shqiptar dhe nëse prania e tyre pritet të përkeqësojë të drejtat e minoritetit etnik grek.

Shqetësim sipas saj mbetet, nëse prania e tyre në Shqipëri do të shtojë fluksin e emigrantëve që do të tentojnë të hyjnë në Greqi nëpërmjet kufirit dypalësh.

Ndërkohë, SHBA dhe BE e kanë cilësuar si akt human të qeverisë dhe Edi Ramës strehimin e shtetasve afganë në vendin tonë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img