Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
73 %
0kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
36 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
35 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Stoltenberg: Lufta ruse në Ukrainë mund të zgjasë me vite, të mos heqim dorë nga ndihma, dhe pse do rriten çmimet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg thotë se lufta e Rusisë në Ukrainë mund të zgjasë me vite.

Në një intervistë për një gazetë gjermane, Stoltenberg tha se furnizimi i Ukrainës me armë të teknologjisë së fundit mund të ndihmojë në çlirimin e rajonit të Donbasit nga kontrolli rus.

albsig

spring

“Duhet të përgatitemi për faktin se mund të duhen vite. Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja ndaj Ukrainës,” tha Stoltenberg për Bild am Sonntag. “Edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm për mbështetjen ushtarake, edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve.”

Gjatë samitit të NATO-s në Madrid në fund të këtij muaji pritet të bihet dakord për një paketë ndihme për Ukrainën që do t’i japë mundësi vendit të kalojë nga armatimet e vjetra të epokës sovjetike në pajisjet standarde të NATO-s, tha Stoltenberg.

Ukraina u zotua të shtunën se do të mbizotërojë kundër Moskës, ndërsa ka zhvilluar beteja të ashpra kundër sulmeve ruse pranë një qyteteve kyç në lindje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img