Hapësire reklamuese

Sporti

Portugali perfekte, luzitanët mposhtin Turqinë dhe sigurojnë kualifikimin si kryesues grupi

Shkruar nga Newsbomb

Portugali perfekte, luzitanët mposhtin Turqinë dhe sigurojnë

Portugalia mposhti Turqinë me rezultatin e pastër 3-0 në Dortmund dhe siguron kështu kualifikimin në fazën tjetër si kryesues i Grupit F.

Asnjë problem për luzitanët që nuk u vunë në vështirësi thuajse asnjëherë. Pjesa e parë likuidoi llogaritë me golin e Bernardo Silvas dhe autogolin qesharak të Akaydin. Në të dytën ishte Bruno Fernandes që shënoi të tretin falë asistit të Ronaldos.

E rradhës për Portugalisë është ndaj Gjeorgjisë që vlen thjeshtë për statistika për ta, ndërsa Turqia përballet me Çekinë ku barazimi i kalon më tej.

Formacionet zyrtare:

Turqia (4-3-3): Bayindir; Celik, Akaydin, Bardakci, Kadioglu; Kokcu, Calhanoglu, Ayhan; Akgun, Yilmaz, Akturkoglu. Trajneri: V. Montella.
Portugalia (4-3-3): Diogo Costa; Joao Cancelo, Ruben Dias, Pepe, Nuno Mendes; Vitinha, Joao Palhinha, Bruno Fernandes; Bernardo Silva, Cristiano Rolando, Rafael Leao. Trajner: R. Martinez.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese