Hapësire reklamuese

Sporti

Pas aventurës europiane, BBC: Shqipëria fitoi shumë admirues, bëri paraqitje të guximshme

Shkruar nga Newsbomb

Pas aventurës europiane, BBC: Shqipëria fitoi shumë admirues,

Shqipëria nuk ka luajtur asnjëherë në një Botëror dhe kjo ishte hera e dytë që ajo shfaqet në Kampionatin Evropian, tetë vjet pasi nuk arriti të dilte nga faza e grupeve.

Detyra e tyre dukej gjithmonë jashtëzakonisht e vështirë, pasi ata u vendosën në një grup me Spanjën, kampionët në fuqi të Italisë dhe finalistët e Kupës së Botës 2018, Kroacinë.

Por ata fituan shumë admirues me praqitje të guximshme.

Ata shënuan pas vetëm 23 sekondash për të kaluar në epërsi ndaj Italisë me golin më të shpejtë në historinë e Europianit. Ata humbën përfundimisht 2-1 ndaj Azzurrit, por në ndeshjen e tyre të dytë ndaj Kroacisë ata shënuan golin e barazimit 2–2 në minutën e pestë shtesë.

Shqipëria luftoi fort kundër Spanjës me zëvendësuesin Broja, duke rrezikuar shumë dhe duke iu afruar golit, që do t’i kishte bërë të zinin vendin e tretë në grup dhe të mbanin të gjalla shpresat shumë të pakta për kualifikim.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese