Hapësire reklamuese

Sporti

Ish-deputeti nuk mban gojën: Gjermania ishte super, por arbitri motërq*rë

Shkruar nga Newsbomb
Ish-deputeti nuk mban gojën: Gjermania ishte super, por arbitri
Foto ilustruese: Myslim Murrizi

Spanja ka mposhtur Gjermaninë në supersfidën e vlefshme për fazën çerekfinale të Euro 2024. Ndeshja e zhvilluar në stadiumin “MHP Arena” në Stutgart, përfundoi me fitoren 2-1 të spanjollëve.

Pas kësaj ndeshje ka reaguar ashpër edhe ish-deputetin Myslim Murrizi, të cilin e kanë revoltuar jashtë mase veprimet e arbitrit të sfidës. Murrizi nuk ka kursyer ofendimet për arbitrin, teksa thekson se loja u gjykua nga një "flliqësirë që e kishte përcaktuar fituesin". 

“Një super Gjermani. Një krye mtqr arbitër. Një spanjë krv pa brekë, me 16 kartona të verdhë, një penallti të mohuar dhe një lojë e gjykuar nga një fëlliqsirë që e kishte përcaktuar fituesin. Ky nuk është më futboll, por baste dhe bixhoz,” shkruan ish-deputeti.

Spanja kaloi në avantazh në minutën e 51’ të sfidës me anë të Dani Olmo. Lojtari i Leipzig u asistua nga 16 vjeçari Yamal, duke dërguar topin në fundin e katërkëndëshit të mbrojtur nga Manuel Neuer.

Në krahun tjetër, Gjermania luftoi dhe provoi shumë që të gjente golin e barazimit, duke e realizuar atë në minutën e 89-të. Autori i golit të barazimit ishte Florian Ëirtz, me fantazistin e Leverkusen që dërgoi ndeshjen në shtesën e madhe.

Në 30 minutat e shtesës ritmi ishte po i njëjtë, me ‘panzerat’ paksa më shumë kërkues. Teksa, kur gjithçka u mendua se do të shkonte drejt penalltive, ishte Mikel Merino që me një goditje në kokë, dërgoi topin në fundin e rrjetës, duke i dhënë fitoren Spanjës.

Tashmë, përfaqësuesja e Spanjës është gjysmëfinalistja e parë. Spanjollët presin kundërshtarin, i cili do të jetë një mes Francës dhe Portugalisë, skuadra që do të ndeshen mbrëmjen e sotme duke filluar nga ora 21:00.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese