Hapësire reklamuese

Sporti

Dueli “jetik” me Kroacinë, Sylvinho ul në stol Brojën dhe Seferin (FORMACIONET ZYRTARE)

Shkruar nga Newsbomb

Dueli “jetik” me Kroacinë, Sylvinho ul në stol Brojën

Shqipëria do të sfidohet me Kroacinë në orën 15:00. Duel shumë i rëndësishëm për rrugëtimin e kuqezinjve në Euro 2024.

Sylvinho prej ditësh ka punuar për këtë takim, i cili është cilësuar si “jetik” për kuqezinjtë. Brazilini ka shuar çdo dilemë sa i takon 11-shen, ndërsa ka bërë disa ndryshime në krahasim me sfidën me Italinë.

Kështu në stol është ulur Seferi dhe vendin e tij e ka marrë Laçi. Rey Manaj e nis si titullarë, teksa Broja do të duhet të ulet në stol.

Formacionet zyrtare:

Shqipëria: Strakosha, Hysaj, Ajeti, Gjimsiti, Mitaj, Ramadani,  Asllani,  Laçi, Bajrami, Asani, Manaj. Trajner: Sylvinho.

Kroacia: Livakovic, Stanisic, Sutalo, Gvardiol, Perisic, Modric, Brozovic, Kovacic, Majer, Petkovic, Kramaric. Trajner: Zatko Dalic.

Sakaq, Hamburgu është veshur kuqezi sot nga tifozët shqiptarë, të cilët kanë udhëtuar nga vende të ndryshme të botës për të mbështetur Kombëtaren e tyre të zemrës.

Mijëra bij e bija të Shqipërisë kanë vërshuar në rrugët e Gjermanisë, me flamuj të shqiponjës dykrenare dhe me plisa në kokë shoqëruar me këngë e valle shqiptare, për të suportuar kuqezinjtë që do të zbresin sot pasdite në fushën e blertë.

Sy të mbushur me gëzim, lot, brohorima të dala nga shpirti kumbojnë fuqishëm emrin dhe historinë e vendit të vogël, por me zemrën e madhe, Shqipërisë.

E gjithë pamja e ofruar ngjan me një lum kuq e zi që vërshoi me shpejtësi nga Dortmundi për në qytetin tjetër të Gjermanisë, Hamburgun për të pushtuar në mënyrë të furishme zemrat e miliona shqiptarëve nëpër botë.

Ndonëse na ndajnë pak orë nga ndeshja me Kroacinë, tifozët duket se po e shijojnë në maksimum Europianin, ndërsa po dhurojnë një atmosferë magjike në rrugët e qytetit gjerman.

Sfida mes Shqipërisë dhe Kroacisë luhet sot në orën 15:00. Kjo është përballja e dytë e Shqipërisë, pas asaj me Italinë që u mbajt në Dortmund, ku Kombëtarja pësoi humbje në rezultatin 1 me 2.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese